Cадова класифікація борідкових ірисів.

дова  класифікація  борідкових ірисів

Багато квітникарів  цікавляться ірисами,  створюють  гарні колекції різних сортів та груп  ірисів.  Тому їм корисно буде познайомитися  з основами класифікації ірисів, адже  ці поняття – основа взаєморозуміння між ірисівниками. Ця тема важлива не лише для початківці, а й для досвідчених  ірисівників, у яких теж немає  повного розуміння  в цій справі, це свого роду мова спілкування ірисівників і тут потрібна повна ясність.

Іриси мають як ботанічну, так і садову класифікацію. Оскільки ботанічна класифікація стосується наукової площини, то цікавішою для квітникарів є класифікація садова.  Саме вона розглядає іриси з точки зору їх використання в садовому та ландшафтному дизайні , тобто , з декоративної точки зору.

Українська Спілка ірису (УСІ) прийняла за основу садову класифікацію  і термінологію як вона є в Американській Спілці Ірису (AIS), оскільки саме там проводиться офіційна реєстрація сортів ірисів.

Садова класифікація  поділяє іриси на  Борідкові, Аріли та Неборідкові. Всього три основних групи.   Найбільша з них – Борідкові (Bearded) іриси. Вони в свою чергу поділяються на: Високі Борідкові (Teall Bearded, ТВ) з висотою квітконосу від 71 см, термін цвітіння –травень-червень,   Бордюрні Борідкові (Border Bearded, ВВ) з висотою від 41 см до 70 см, цвітуть одночасно з ТВ, Середньорослі Борідкові (Intermedia, ІВ), висотою як ВВ, цвітуть перед ТВ після Карликових,  сорти цієї  групи – наслідок схрещення ірисів SDB і ТВ, Стандартні Карликові іриси  (Standart Dwarf Bearded, SDB) з висотою від 21 см до 40 см, цвітуть з середини квітня до середини травня. Менш численні групи :Мініатюрні Карликові іриси (Miniature Dwarf Bearded,  MDB) висотою до 20см, цвітуть разом з SDB, своє походження ведуть від видового ірису низькорослого ( i. pumila), Мініатюрні Високі Борідкові (Miniature Teall Bearded,  МТВ) з висотою як ІВ та ВВ і терміном цвітіння в травні, вони мають дрібні і квіти  і сильно розгалужене стебло та красиво виглядають в саду (іще їх інколи  називають Столовими ірисами).

Друга група  – Аріли (Aril). Зовні вони дуже нагадують борідкові. В цю групу включені іриси Онкоцикли (Oncocuclus)Регеліа (Regelia).  В садах найпоширеніші гібриди Арілів  із ірисами борідковими – Арілбреди ( Arilbred, AB) .Відповідно розрізняють  Онкобреди , AB(OB)  та Регеліабреди  , AB(RB).

Третя велика група – Неборідкові іриси (Unbearded). Вона включає : Сибірські іриси ( Siberian, SIB), іриси Спуріа (Spuria, SPU), іриси  Енсата або Японські ( Japanese, JI), Каліфорнійські  (Californicae, СА) більш відомі як іриси Тихоокеанського узбережжя (Pacific Coast Natives, PCNs Pacifacas), іриси Луїзіанські ( Louisiana, LA). В Україні найбільш поширені Сибірські, Спуріа , дещо  менше  – Луїзіана та Японські іриси.

Окремо існують іще групи Видових та Міжвидових Гібридів (Species, SPEC та  Species Hybrid , SPECX) куди включено усі  інші «дикі» іриси та їх гібриди.

Моя подальша розповідь буде стосуватися  лише тих ірисів, які я вирощую в саду і з якими працюю, Тож маю власний досвід і ним ділитимуся з читачем.

КОЛЬОРОВА ГАМА БОРІДКОВИХ ІРИСІВ.

  1. Амена ( Amoena) – внутрішні долі оцітини (стандарти, S) – білі , зовнішні ( фоли, F ) – будь-якого іншого кольору. Якщо ж це навпаки, маємо справу з Реверсивною аменою або Реверсом ( Revers Amoena, Revers).
  2. Двоколірні (Bicolor) – зовнішні і внутрішні долі оцвітини різного кольору.
  3. Двовідтінкові ( Bitone ) – долі оцітини мають різні відтінки, частіше зовнішні долі (F) темніші.
  4. Переливчасті або змішані ( Blend)  – два або більше кольорів плавно переходять один в інший.
  5. 5. «Зламаний колір» (Broken Color , BC ) – долі мають строкатість , прикрашені смугами, плямами, бризками, що мають колір, відмінний від основного.
  6. Люміната (Luminate ) – це пліката навпаки, коли основний колір антоціановий ( синій, фіолетовий, малиновий) , а краї долей і жилки світлі  і біля борідки теж світлі області. Складається враження, що квітка сітиться . Якщо ірис несе ознаки і люмінати, і плікати, то маємо люмінату-плікату.

7.Неглекта (Neglecta ) – синій або фіолетовий двохідтінковий

  1. 8. Пліката (Plicata ) – долі оцвітини мають точки, штрихи на основному полі , що найчастіше згущуються до країв , утворюючи облямівку. Зазвичай цей візерунок на білому, жовтому, персиковому, рожевому, оранжевому полі і має колір антоціанових пігментів – синіх, фіолетових, малинових. Візерунок завжди складається з точок і рисочок. Може займати всю долю оцвітини, а може мати вигляд тоненької смужки по краю, а може проявитися лише кількома точками в основі долі. Якщо облямівка суцільна і хоча б частково не складається з точок і рисок  і якщо вона навіть синя – це не є пліката! Важливо знати це гібридизаторам і не використовувати облямівку в якості плікати, очікуючи результату як від плікати.

9..Одноколірні (Self ) –  внутрішні і зовнішні доді оцвітини ( стандарти  і фоли) однакового кольору.

  1. 10. Варієгата ( Variegata) – внутрішні долі – жовті, зовнішні – іншого кольору.

ФОРМА КВІТКИ БОРІДКОВОГО ІРИСУ

Для характеристики  форми квітки борідкових  ірисів існують наступні терміни, якими послуговуються при описі квітки того чи іншого сорту, гібриду ірису.

  1. Tailored – звичайна або строга форма  (  сорти старшого покоління, середини минулого ст..)
  2. Ruffled – гофрована , має хвилясту поверхню долей оцвітини
  3. Laced – мереживна, має своєрідну мережку по краю долей із гусих «зубчиків»
  4. Bubbly – квітка по краю має пухирчасту текстуру.
  5. Frilled – краї долей мають оборки.
  6. Novelty – новизна . Це поняття введено не так давно, оскільки  гібридизація і селекція ірисів досягли такого рівня, коли отримані новинки уже не вписуються в загальноприйняті стандарти. Сюди віднесено  сорти як за формою і кольором і не лише квітки, а і листя: variegated  foliage – листя з білими смугами, golden foliage – листя з золотисто-жовтими смугами, purple based foliage –основа листя  пурпурова, purple stems or spathes – пурпурові стебла або основи бутонів, broken – «зламаний» колір, flat flowers – квітка має 6 фолів та 6 борідок і відсутні стандарти, horned, spooned, flounced flowers – квітка має просторове видовження борідки у вигляді рогу, ложки або петалоїда  (позначається SA),  magnolia flowered – форма квітки нагадує квітку магнолії, extrapetal irises – внаслідок генетичного збою інколи трапляються квітки , що мають не 6, а більше долей оцвітини, sports\chimeras – квітки-химери, що мають морфологічні відмінності від інших квітів сорту, gladiolus stalk – розміщення квіток на стеблі нагадує стебло гладіолуса, creped flowers – квітка має крепову текстуру, giant flowers – сорти з гігантськими квітами, novel beards – квітка має широку незвичну борідку, дуже пишну і яскраву .

Як бачимо, термін Novelty   поєднав практично всі сорти, що мають якісь особливості порівняно із загальноприйнятими термінами,  і це значно полегшує  опис квітки  при реєстрації такого плану гібридів.